İletişim

Akciğerde Kitle

Akciğerde iyi huylu kitle nedir?

 

Akciğerde görülen tümörlerin büyük bölümü kötü huylu olsa da bazen iyi huylu tümörler de olabilir. Bazı iyi huylu sınıflamasına dahil ettiğimiz tümörler, aslında çok yavaş büyüyen ve bir miktar kötü huy özelliği de taşıyan karsinoid tümörlerdir.

 

Akciğerde kitle nedir?

 

Akciğerde iyi huylu kitle türleri nelerdir?

 

Ülkemizde özellikle geçirilmiş bazı enfeksiyonlardan kalan, skar dediğimiz, iyileşmiş hastalık izleri görülebilir. Çok düşük de olsa bu skarlardan tümör gelişme riski vardır. Bunun dışında yine bazı

  • enfeksiyon ve romatolojik hastalıklara bağlı granülomlar,
  • tamamen iyi huylu tümör olan adenom,
  • fibrom,
  • hamartom,
  • hemanjiom veya
  • akciğer içi lenf nodu da görülebilir.

 

Akciğerde iyi huylu kitle nasıl ayırt edilir?

 

Akciğerde iyi huylu kitle

  • hastanın yaşı,
  • sigara kullanıp kullanmadığı,
  • kitlenin radyolojik incelenmesi,
  • gerekirse yapılan PET CT veya biyopsisi sonucu anlaşılır.

 

Akciğerde iyi huylu kitle alınmalı mıdır?

 

İyi huylu tümörlerin hepsinin çıkarılması gerekmez. Genelde iyi huylu olduğunu düşündüğümüz tümörler takibe alınabilir.  Fakat bu tümörlerin bir kısmını ya tam tanı koyabilmek ya da büyüyeceklerinden veya nefes yollarını tıkayabileceklerinden dolayı ameliyat ile çıkarmak gerekebilir.

Bazen akciğerde, sınırlı, enfeksiyona bağlı (normal enfeksiyon veya tüberküloz-verem) lezyonlar tümör gibi görülebilir. Normalde ameliyat gerekmeyen bu gibi hastalardaki bu lezyonları kötü huylulardan ayırt etmek zor olabilir ve ameliyat ile çıkarılmaları gerekebilir.

 

Akciğerde iyi huylu kitle kimlerde görülebilir?

 

İyi huylu tümörler daha çok genç yaşlarda görülür.  Bir diğer ifade ile genç yaşta akciğerde görülen bir kitlenin iyi huylun olma ihtimali çok yüksektir. Sigara içimi ileri yaş aile öyküsü gibi risk faktörüne sahip kişilerde kötü huylu görülme ihtimali ise çok yüksektir.

 

Akciğerde iyi huylu kitle kendiliğinden iyileşir mi?

 

Bir kısım iyi huylu kitleler kendiliğinden iyileşeceği gibi önemli bir bölümü stabil kalır.  Bazıları yavaş büyüme de yapabilir.

 

Akciğerde iyi huylu kitle hangi ameliyatla alınmalıdır?

 

İyi huylu akciğer kitleleri de diğer kitleler gibi, yerleşim yerine göre uygunsa kapalı yöntem (Tek delikten VATS) ameliyat ile alınmalıdır. Bazı nefes borusuna çok yakın olanların alınması için ise açık ameliyat gerekli olabilir.


Subscribe
Bildir
guest
0 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Sohbete Başla
1
Scan the code
Randevu işlemlerinizi Whatsapp üzerinden bildirebilirsiniz.