İletişim

Akciğer Metastazı

Akciğere Metastaz nedir?

akciğere metastaz ameliyatı

Vücudun herhangi bir bölümünde ortaya çıkan bir tümörün, vücudun başka organına sıçramasına metastaz denir.  Akciğerler vücutta en sık metastaz görülen organdır. Akciğere tek bir metastaz olabileceği gibi birden çok metastaz veya her iki akciğere de yaygın metastaz görülebilir. Metastazda akciğerde bir kitle görüntüsü ortaya çıkar. Metastazın geldiği organ ve hücre tipine göre farklı radyolojik şekillerde ( düzgün yuvarlak kenarlı veya düzensiz kenarlı, tek veya çok vb. ) olabilir. Hastanın bilinen bir kanseri varsa ve akciğerde de yeni bir kitle ortaya çıkıyor ise bu muhtemelen metastazdır. Fakat bu durumda bile akciğerin kendi kanseri olma ihtimali de ekarte edilemez.  Bu ayırım için gerekli girişim ve tetkikler yapılmalıdır.

Aşağıda belirtilen kriterler karşılandığında akciğer metastazlarının cerrahi olarak çıkartılmasının hastanın yaşam süresini önemli oranda uzattığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

Ülkemizde de tarafımızdan yapılan çalışmaya göre, akciğere metastazı olan hastaların ameliyat ile ömürlerinin çok önemli miktarda uzadığı ve hatta tam şifa olabildikleri gösterilmiştir.

https://thoracrespract.org/content/files/sayilar/99/buyuk/pdf_Toraksder_211.pdf

 

Akciğer metastaz cerrahisi hangi durumlarda yapılabilir?

  • Vücuttaki asıl tümörün ameliyatla çıkarılmış olması veya diğer tedavilerle kontrol altına alınmış olması, 
  • Vücutta akciğer dışında başka herhangi bir organda başka metastaz bulunmaması, 
  • Akciğer(ler)deki tüm metastazların ameliyat ile çıkarılabilir olması, yani metastazların çıkarılamayacak hayati organları tutmuş olmaması, 
  • Hastanın solunum kapasitesinin ve performansının bu ameliyat için yeterli olması.

Bu kriterlerin herhangi biri karşılanamadığında akciğer metastaz ameliyatı yapılması uygun değildir.

 

Akciğer metastaz cerrahisinde hangi ameliyat yöntemleri kullanılır?

 

Akciğerde metastaz cerrahisi açık veya kapalı yöntemler ile yapılabilir. Hangi yöntemin uygun olacağına hastadaki metastaz sayısı ve yerine göre karar verilir. Tek veya sınırlı sayıda metastatik kitle varsa ve radyolojik olarak akciğerlerde başka nodül olmadığına emin olundu ise metastaz cerrahisi kapalı yöntem ile yapılabilir. Fakat sayı olarak çok metastaz var ve bunlar akciğerin iç kısımlarında ise açık ameliyat yapılması daha doğru olacaktır.

 

Metastaz cerrahisi ile sadece metastatik kitle çevre az miktar sağlam akciğer dokusu ile birlikte çıkartılır. Tüm akciğer metastazlarının çıkartılması ve cerrahi sınırların temiz olacak şekilde çıkartılması, bunu yaparken de mümkün olduğu kadar az akciğer dokusunun çıkartılması gereklidir.

 

Akciğer metastaz ameliyatından sonra ek tedaviler gerekir mi?

 

Akciğer metastaz cerrahisinden sonra primer tümörün tipine göre ilave tedaviler de gerekli olabilir. Medikal Onkoloji uzmanları bu konuda karar verecektir.

 

Birden fazla akciğer metastaz ameliyatı olabilir mi?

 

Akciğer metastaz ameliyatı olmuş kişilerde, takiplerinde yeniden akciğer metastazı gelişebilir. Bu kişiler başlangıçtaki kriterleri karşılıyorlar ise tekrar metastaz ameliyatı olabilirler. Bu şekilde birkaç kez metastaz ameliyatı olmuş, sonrasında kür olmuş hastalarımız mevcuttur.


Subscribe
Bildir
guest
0 Soru
Inline Feedbacks
View all comments
Sohbete Başla
1
Scan the code
Randevu işlemlerinizi Whatsapp üzerinden bildirebilirsiniz.