Pnömotoraks

Pnömotoraks göğüs kafesi içinde havanın toplanmasıdır. Çoğunlukla sigara içen kişilerde akciğerin yüzeyinde özellikle üst kısmında, bazen de doğuştan olan, bleb dediğimiz 1 cm ulaşan hava kesecikleri vardır. Bu hava keseciklerinin kendiliğinden patlaması sonucu akciğerlerden hava kaçar ve akciğer zarları içinde birikir. Miktarı artınca da akciğeri baskılayarak, sönmesine neden olur. Hastanın o taraftaki akciğerin havalanamadığından,  nefes darlığı gelişir  ve genelde aynı taraf göğüste, sırtta, omuzda hatta bazen karına doğru yayılabilen ağrısı olur.

Pnömotoraks ayrıca göğüs kaza ve diğer göğüs travmalarından sonra veya akciğerlere ameliyatlarından sonra da görülebilir. Pnömotoraks miktarına ve hastanın nefes kapasitesine bağlı olarak hastada nefes darlığı şikayeti olur. Belirgin nefes darlığı var ise cerrahi müdahale gereklidir. Cerrahi müdahale ile göğüs içine, hava olan boşluğa, bir kateter veya dren ile girilip biriken havanın dışarıya boşaltılması gereklidir. Hastaneye yatırılarak yapılan bu cerrahi müdahaleden sonra genelde birkaç gün içinde göğüs içindeki hava tamamen  boşalır ve akciğer genişleyerek normal durumuna gelir.

Eğer pnömotoraks birden çok sefer olduysa veya ilk sefer bile olsa hava kaçağı kesilmiyor ise endoskopik ameliyat ile sorunu düzeltmek gerekir. Endoskopik amlieyat ile tek bir delikten girilerek akciğer yüzeyindeki problemli yer tamir edilir. Hasta 2-3 günde evine dönecek duruma gelir..