Aşırı el ve koltukaltı terlemesi

Hiperhidrozis olarak adlandırılan, aşırı el ve koltuk altı terlemesi özellikle genç yaş grubundaki (15-35 yaş) kişilerde, nadir olmayarak görülür ve aşırı terleme, yüzde kızarma ve ateş basması gibi şikayetler ile de birlikte olabilir. Bu hastalığa sahip kişilerin elleri veya koltuk altları devamlı nemli ve ıslak olup, kişilerin günlük hayatlarını kısıtlayacak kadar rahatsızlık verebilir. Hastalar sık sık kıyafet değiştirme, tokalaşmaktan kaçınma, yazı yazarken kağıdın ıslanması gibi rahatsız edici durumlarla karşı karşıya kalırlar.

Bu rahatsızlığın tedavisinde yaptığımız;  ter bezlerine uyarı veren ve aşırı terlemenin nedeni olan, sempatetik sinir dediğimiz, göğüs içindeki sinirlerin bir kısmının kesilmesi veya klipslenerek fonksiyon görmesinin engellenmesi gerekir. Bu siniri kesmek veya kliplemenin hastanın el kol hareketleri veya duyularına hiçbir zararı ve etkisi olmaz. Ameliyat sonrası hastanın şikayetlerini %90-95 oranında da düzeltmektedir. Sadece çok sınırlı oranda,  bazı kişilerde ameliyattan sonra,  vücudun başka bölgelerinde( kasık bacak gibi ) daha önce görülmeyen aşırı terleme olabilmektedir.. Ameliyat ın bu yan etkisi, yaklaşık % 5 hastada görülebilir.

Aşırı terleme ameliyatını artık sadece, kapalı yöntem ile,  bir tek 1 cm lik bir kesiden yapmaktayız. Hastalar sadece ameliyat günü hastanede kalırlar ve 1-2 gün içinde günlük hayatlarına ve işlerine geri dönerler.