Akciğerde (hidatik) kist

Akciğerin hidatik kisti hastalığı , echinococcus denilen milimetrik bir (parazit) kurtçuğun neden olduğu bir hastalıktır.

Genellikle kırsal kesimde yaşayanlarda daha sık görülmekle birlikte şehirlerde yaşayanlarda da görülebilir. Çocuklarda da yetişkinlerde de görülebilir. Bu hastalık insanlara, genelde parazitin bulaştığı iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin tüketilmesi ile geçer. Akciğer ile birlikte karaciğer de sık görülür. Kişiden kişiye bulaşmaz. Akciğerde 1-2 cm boyutta tek sayıda bir kistten, birden çok sayıda ve hatta iki akciğerde ve büyüklüğü 10-15 cm ye varan kistlere kadar değişik şekillerde görülebilir. Akciğer kistlerinde en etkili, hatta tek tedavi, ameliyat ile kistin alınmasıdır. Çünkü bu kistler genelde büyüme eğilimindedirler ve kendiliğinden patlayarak ölüme varabilen ciddi sorunlara neden olabilirler. Ameliyat önce ve sonrası ilaç kullanımı ile, bu kistlerin tekrarlama riski azaltılabilir.

Akciğer hidatik kistinde ameliyat tedavisi klasik açık ameliyat şeklinde yapılabildiği gibi, bazı uygun akciğer kistlerinin ameliyatı küçük kesilerden – endoskopik- kapalı ameliyat şeklinde de yapılabilir. Ameliyat kesin tedavi edicidir ve başarı tamdır.